Bypass dotarł na PGE Narodowy

Autor: |Data: 29 listopada 2022

Bypass, wyprodukowany  przez włoską firmę Cimolai, która była wykonawcą konstrukcji dachu PGE Narodowego, dotarł już na stadion. W chwili obecnej czekamy jeszcze na kilka elementów dodatkowych bypassu, które mają dotrzeć do Warszawy we wtorek, 29 listopada. Po dostarczeniu wszystkich elementów bypassu wykonawcy przystąpią do jego montażu. 

Warto podkreślić, iż bypass to konstrukcja ważąca około 6 ton, którą należy zamontować na wysokości około 45 metrów licząc od poziomu płyty. Największy element bypassu waży aż 1,5 tony. Jest to zatem bardzo skomplikowany i wymagający proces – dlatego tak ważny jest każdy jego aspekt. Według ekspertów montaż bypassu potrwa od 1 do 3 tygodni.

Zamontowanie bypassu pozwoli na zabezpieczenie i odciążenie wadliwego elementu konstrukcji dachu. Po zamontowaniu bypassu będzie można przeprowadzić dalsze badania specjalistyczne, które pozwolą na zbadanie przyczyny powstania wady. Pobrany zostanie także fragment materiału do badań. Tworzony jest też zespół ekspertów – w skład którego wchodzą polscy i zagraniczni naukowcy i praktycy. Głównym zadaniem tego zespołu jest wskazanie przyczyny oraz rekomendacja środków zaradczych, czyli planu naprawczego.

W dniach 16.11-19.11 zostały przeprowadzone specjalistyczne badania nieniszczące, które miały wskazać dynamikę zmian wady zdiagnozowanej na jednym z elementów konstrukcji stalowej dachu PGE Narodowego. Wyniki badań nie wskazały żadnych istotnych zmian, zatem można stwierdzić, iż zdiagnozowana wada (w badanym okresie) nie powiększyła się. Po wykonaniu specjalistycznych badań zostały zamontowane nowe urządzenia monitorujące. W dalszym ciągu prowadzimy monitoring zdiagnozowanej wady.