Dokładnie 16 lat temu, 7 października 2008 r. na terenach dawnego Stadionu Dziesięciolecia ruszyły prace związane z budową największej areny wielofunkcyjnej w Polsce. Ponad 100 jednostek specjalnych i transportowych oraz prawie 200 pracowników pojawiło się na terenie budowy obiektu, który odmienił nie tylko warszawską panoramę, ale także polską scenę wydarzeń masowych. Poznaj kilka najważniejszych ciekawostek dotyczących PGE Narodowego!
PGE Narodowy został zbudowany z myślą o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™, które były organizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę. Oficjalna inauguracja stadionu miała miejsce 29 stycznia 2012 roku, a miesiąc później, 29 lutego, rozegrano na nim pierwszy mecz – towarzyskie spotkanie biało-czerwonych z Portugalią. Podczas UEFA EURO 2012™ na obiekcie odbyły się trzy mecze grupowe. Te wydarzenia stanowiły doskonały początek bogatej historii stadionu, który od tamtej pory stał się gospodarzem prestiżowych imprez sportowych i muzycznych. W trakcie 12 lat istnienia, na PGE Narodowym odbyły się eventy, takie jak mecz o Superpuchar UEFA, zawody żużlowe - ORLEN FIM Speedway GP of Poland – Warsaw czy największe driftingowe zawody na świecie - Drift Masters Grand Prix. Ponadto, na arenie gościły gwiazdy światowego formatu, w tym Beyoncé, Taylor Swift, Metallica, Rihanna, The Rolling Stones, Andrea Bocelli, czy Sting.
PGE Narodowy, jako największa arena tego typu w Polsce, dysponuje ponad 58 tys. miejsc na trybunach. Podczas koncertów w swoich przestrzeniach obiekt może jednorazowo zgromadzić nawet 80 tys. gości. Imponująca jest także całkowita powierzchnia stadionu, która jest 10-krotnie większa od rzymskiego Koloseum i wynosi 204 tys. mkw, z czego 12 tys. mkw zajmuje przestrzeń samej płyty głównej. Wielofunkcyjność PGE Narodowego pozwala na całkowitą metamorfozę jego płyty w zaledwie jeden dzień, co przyczynia się do ustanawiania w tym miejscu wielu rekordów – zarówno tych sportowych, jak i frekwencyjnych. Wśród innych podobnych obiektów, PGE Narodowy wyróżnia także w pełni zamykany dach o powierzchni 6 hektarów. Jego zamknięcie lub otworzenie trwa ok. 40 minut.
Elewacja PGE Narodowego, zajmująca powierzchnię ponad 2 hektarów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów stadionu. Utrzymana w biało-czerwonych barwach już na stałe wpisała się w krajobraz Warszawy, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy. Elewacja areny odgrywa także ważną rolę w upamiętnianiu kluczowych wydarzeń historycznych oraz promowaniu społecznych inicjatyw. Wyświetlane na niej hasła honorowały m.in. uczestników powstania warszawskiego i wybuch powstania w getcie warszawskim. PGE Narodowy regularnie angażuje się również w akcje społeczne, wspierając takie inicjatywy jak: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu oraz Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, czyniąc stadion nie tylko miejscem sportowych i kulturalnych wydarzeń, ale również symbolem zaangażowania w sprawy społeczne.
Poza samym budynkiem z charakterystyczną elewacją, na tereny PGE Narodowego składa się także ponad 50 tys. mkw. otaczających go terenów zewnętrznych. Na błoniach obiektu zachowano stare drzewostany pamiętające czasy Stadionu Dziesięciolecia, a także stworzono korytarz ekologiczny łączący Wisłę z Parkiem Skaryszewskim, co sprzyja migracji zwierząt i wzbogaca bioróżnorodność. Dzięki kilometrowej promenadzie zewnętrznej, która przyciąga spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy, tereny te stały się popularnym miejscem do rekreacji. Obok obiektu znajduje się również plac zabaw, który został zaprojektowany z myślą o najmłodszych, zapewniając bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy dla dzieci.
Zobacz galerię zdjęć z budowy największego stadionu w Polsce!